Bir kadının sizi duygusal olarak istismar ettiğini gösteren 10 işaret

TikTok’ta içerik yayınlayan bir ilişki koçu, partnerinizin sizi kullandığını gösteren ve gözden kaçırıyor olabileceğiniz 10 işareti ortaya çıkardı. Bunlar genelde bir kişinin partnerinin ilişkiye bağlı hissetmesini sağlamak için kullandığı duygusal manipülasyonlardan oluşur.

Bu işaretler, size ilgi gösterilmesini ve kendinizi onun kurtarıcısı gibi hissetmenizi, sonuçta sizi normal rutininizi, arkadaşlarınızı ve ailenizi bırakmaya zorlamayı içerebilir.

Bu tehlike işaretlerinin ardındaki niyeti anlayarak, ne zaman ondan uzaklaşmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

1. Gerçek olamayacak kadar iyi hissettiriyor

Bir erkek, ilişkinin başlarında kadının kendisine aşırı miktarda sevgi, ilgi ve iltifat yağdırdığını görebilir. Kendinizi değerli hissetmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi sana verecek, bu, başka hiçbir kadının yapmadığı bir şey olarak dikkatinizi çekebilir.

Ancak narsist istismarı iyileştirme koçu Liliya Labonté’ye göre bu, kadının sizin zayıf yönlerinizden faydalandığının ilk işareti.

2. İlişki çok hızlı ilerliyor

İki haftanın ardından, siz ve o, birbirinize “ruh eşim”, “hayatımın aşkı” veya “diğer yarım” diyorsanız, Ulusal Aile İçi İstismar Yardım Hattı’na göre bunlar tehlike işaretleri olabilir.

Labonté, bir TikTok videosunda bu yorumları birbirlerine çok erken veya çok çabuk söylemenin normal olmadığı konusunda uyardı.

İlişki uzmanı Devyn Simone, Cosmopolitan’a, “Böyle bir kadın mükemmel bir eşleşme gibi görünebilir, ancak gerçekte sizin için doğru kişiymiş gibi görünmek için sahte bir ortam yaratıyorlar.” dedi.

3. İçinizdeki “kurtarıcı”yı harekete geçirecek

Bir kadın, “Tüm hayatım boyunca neredeydin?”, “Tüm hayatım boyunca dua ettiğim adamsın”, “Kimse bana bunu hissettirmedi”, “Sana gerçekten güvenebilirim” veya “Senin yanında gerçekten kendim olabilirim.” gibi yorumlarla içinizdeki “kurtarıcı”yı harekete geçirebilir. 

Aniden onun kurtarıcısı gibi hissedeceksiniz. Ancak Labonté, “Bu narsistler yırtıcı hayvanlardır ve size av olarak bakacaklardır çünkü ihtiyaç duyulan bir yerden geliyorsunuz” diyor.

4. Çok kişisel detayları gereğinden fazla paylaşacak

Terk edilme sorunlarıyla ilgili şeyleri gereğinden fazla paylaşarak geçmiş travmasını açıklamaya başlarsa ya da babası ya da eski erkek arkadaşı tarafından istismara uğradığını söylerse, “Vay canına, bana gerçekten çok çabuk açılıyor” diye düşünmeye başlıyorsunuz. “Bana gerçekten güveniyor olmalı. Onun gerçekten güvende hissetmesini sağlamalıyım.” şeklinde düşünmenizi sağlayabilir.

Bağımlı bir kişiliğe sahip olduğunu ya da gerçekten zor bir iyileşme yolculuğunda olduğunu size söyleyebilir, ancak bu bir güven düzeyi oluşturmak için yapılır.

Labonté, bunun için yine çok erken olduğunu, ancak yaptığı şeyin, gelecekte bu bilgiyi size karşı kullanabilmek için sizin hakkınızda envanter toplamak olduğunu açıkladı.

Kadın, ilişkinin gidişatı üzerinde hakimiyet kazanmak için sizin kusurlarınızı ve zayıflıklarınızı kullandığında değersizleşme aşamasının başladığını belirtti.

5. Sürekli olarak iltifat ediliyor ve onaylanıyorsunuz

“Sen çok iyi bir babasın”, “Eski karının sana bu şekilde davrandığına inanamıyorum”, “Çok yakışıklısın”, “Harikasın” gibi şeyler söyleyerek sizi iltifat yağmuruna tutar.

Bu iltifatlar ve onaylamalar sizi bir kaide üzerine yerleştirir ve bu size “vay be” faktörü verir ve şimdiye kadar hiç kimse size kendiniz hakkında bu kadar iyi hissetmenizi sağlamadığı için çok şanslı olduğunuzu düşünmenizi sağlar.

Labonté, “Bir uyuşturucu gibi, bu duyguya bağımlı hale geleceksiniz ve sizi alıştığınız kaideden düşürdüğünde çok daha fazla acı çekmenize neden olacak” diye uyardı.

6. Gerçekçi olmayan iletişim ve dikkat talepleri

Gerçekçi olmayan dikkat ve iletişim talepleri arasında sonsuz sayıda mesajlaşma, iki saatlik telefon görüşmeleri ve gece saat 2’de yapılan konuşmalar yer alabilir.

İlk başta balayı aşamasındasınız ve bu kadar yakın ilgi iyi hissettirecek çünkü onun her zaman yanınızda olmak istemesine şaşıracaksınız ve iletişiminizin gerçekten güçlü olduğunu hissedeceksiniz.

Ancak bu tür sonsuz bir iletişim sürdürülebilir değildir ve çok geçmeden spor salonuna gitmek, uyumak veya arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmek gibi normal rutininizi kaçırdığınızı fark edeceksiniz.

Labonté, zamanla bu durumun kişisel yaşamınızı mahvedeceğini ve çok geçmeden ilişkiden önce kim olduğunuzu unutmaya başlayacağınızı ve zamanla bu kişinin ve sizin tek vücut haline geleceğinizi söyledi.

Bu noktada, sizi değersizleştirmeye ve bir kenara atmaya başlayabilirler ve hayatınızı nasıl yeniden inşa edeceğiniz konusunda sizi kararsız bırakabilirler.

7. Sevgi ve samimiyet

Siz ve bu kadın sürekli yakın olacaksınız; size sevgi ve şefkat yağdıracak, özellikle de önceki evliliğinizde veya ilişkinizde olmayan bir şeyse.

Travmalarınızı ve güvensizliklerinizi onunla paylaştığınız için, o da sizin eksik olduğunuz şeyin bu olduğunu bilecek ve bunu size karşı silah olarak kullanmadan önce ihtiyaçlarınıza hitap edecek.

PhD psikolog Alaina Tiani, Cleveland Clinic’e, “Size lovebombing yapan bir kişinin teklifini geri çevirirseniz veya ihtiyaçlarına yanıt vermediğinizi hissederseniz, sizi tehdit edebilir veya azarlayabilirler.”

“Sevildiklerine ve değerli olduklarına dair sürekli güvence istiyorlar ve bu onların temelinde yatan güvensizliklerden kaynaklanıyor.” dedi.

8. Sizi jestlere boğacak

Bir erkeğin bir kadına yaptığı gibi sizi hediyelere boğmayabilir, ancak size akşam yemeği hazırlamak ve hasta olduğunuzda sizinle ilgilenmek için gece iki saat yolculuk yapmak gibi jestler yapacaktır.

Sizde “Başka kim benimle böyle ilgilenir?” duygusu uyandırabilir ancak genellikle bir amaç için yapılır.

Doğası gereği tedarikçi olan ve bir kadına çiçekler, hediyeler ve para yağdıran erkeklerin aksine, kadınlar yetiştiricidir ve doğalarının bu yönüne hitap ederler.

Başlangıçta kendinizi güvende, emniyette ve ayaklarınızın yerden kesildiğini hissedebilirsiniz, çünkü büyük hareketler özgüveninizi artırır ve kendinizi önemli ve arzu edilir hissetmenizi sağlar.

Fakat narsistin nihai amacı sadece aşkı aramak değil, başka birisinin kontrolünü ele geçirmektir. Zamanla, bu büyük jestler sizi manipüle etme ve onlara borçlu ve bağımlı hissetmenizi sağlama çabasına dönüşür.

9. Sizi ailesine dahil edecek

Bu kadın çok çabuk sizi ailesiyle, kardeşleriyle ve arkadaşlarıyla tanıştırarak ailesine dahil edecek ve ondan ayrılmanızı zorlaştıracaktır.

Labonté, “Seni zaten ailemle tanıştırdım”, “Seni zaten herkese anlattım” gibi şeyler söyleyerek ailesini hayal kırıklığına uğrattığını belirtmek için suçluluk duygusunu kullanacağı konusunda uyardı.

10. Bağlılık çok hızlı bir şekilde gelişecek

İlişkiye girdikten kısa bir süre sonra ciddi bir ilişki, evlilik ve birlikte yaşama hakkında konuşmaya başlayacak.

Hayatında kötü bir şey olmuş olabilir ve size evini kaybettiğini söyleyebilir ve siz birden kendinizi ona taşınmayı teklif ederken veya boş bir odanız olduğunu söylerken bulursunuz.

Labonté bu maddeyi de, “Siz farkına bile varmadan sizinle yaşamaya başlıyor, belki hamile kalıyor ve çocuğunuz oluyor ve birdenbire ayrılamayacak kadar birbirinize karışıyorsunuz” diye açıkladı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir